Protetyka

Protetyka

Protetyka jest dziedziną stomatologii zajmującą się odbudową  braków zębowych, odbudową złamanych zębów, korygowaniem ustawienia i kształtu zębów.

Odbudowy protetyczne nie tylko wpływają na poprawę wyglądu uśmiechu, ale również podnoszą pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Poprawiają  estetykę uzębienia oraz zwiększają jakość i komfort życia . Zapobiegają przesuwaniu się zębów oraz eliminują szansę utraty sąsiednich zębów.

Na podstawie kompleksowej analizy nasi lekarze dokonają diagnozy przypadku oraz ustalą metodę leczenia. Zaproponują też najbardziej estetyczne oraz funkcjonalne rozwiązania.

W naszej klinice wykonujemy :

Licówki porcelanowe – są to cieniutkie porcelanowe listki przyklejane na zewnętrzna powierzchnię zębów .Wykonanie licówek jest pracą bardzo precyzyjną przynosząca piękny i trwały efekt.

Licówka nie zmienia koloru, nie ciemnieje i nie przebarwia się .W dużym stopniu oszczędza ona zdrowe tkanki zęba, który zostaje poddany niewielkiej preparacji przygotowanej jedynie w obrębie szkliwa ( ok.0,8 mm).po przygotowaniu zęba wykonuje się wyciski, które zostają odesłane do laboratorium protetycznego. Podczas kolejnej wizyty licówka zostaje przyklejona na ząb.

 

Korony- to uzupełnienie protetyczne stałe zastępujące część korony zęba i łudząco podobne do zęba naturalnego. Wskazaniem  do koronowania zeba jest uszkodzenie i osłabienie jego naturalnej korony rozległą próchnicą, urazem ,ścieraniem zębów  lub licznymi bądź rozległymi wypełnieniami.

Rodzaje koron

  • Korona porcelanowa na podbudowie metalowej np. na stali lub złocie 
  • Korona pełnoceramiczna
  • Korona na implancie

Mosty porcelanowe- to uzupełnienia stałe które wykonuje się gdy brakuje jednego lub kilku zębów. Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości zębów filarowych. Most  zbudowany jest z przęsła oraz z filarów którymi są naturalne zęby( korzenie).Mosty metalowo-porcelanowe stosujemy najczęściej w odcinku bocznym natomiast pełnoceramiczne w odcinku przednim gdzie estetyka odgrywa szczególną rolę.

Mosty adhezyjne – stosujemy głównie w przypadku pojedynczych braków zębów w odcinku przednim w celu uniknięcia szlifowania zdrowych tkanek zębów. Taki most przytwierdzony jest do powierzchni wewnętrznej sąsiednich zębów.

Inlay-Onlay-czyli wkład- nakład to stałe wypełnienie stosowane w rozległych ubytkach zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stanowią one alternatywę wypełnień tradycyjnych np. kompozytowych. Umożliwiają  precyzyjna rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba.

Inlay- Onlay wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków.

Protezy częściowe – uzupełniają częściowe braki w uzębieniu. Są one utrzymywane na zębach naturalnych za pomocą metalowych klamer ( haczyków).

Protezy całkowite – są umieszczane w jamie ustnej po usunięciu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu tkanek ,które może  trwać ok 8-10 tygodni.

Protezy szkieletowe – w odróżnieniu od protez akrylowych mają zmniejszoną do minimum płytę akrylową, co znacznie poprawia komfort  ich użytkowania. W wariantach klasycznych protezy te muszą mieć w swojej budowie klamry, ciernie itp. które są mniej lub bardziej widoczne

 

Komentowanie jest wyłączone.