Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

PROFESJONALNE OCZYSZCZANIE ZĘBÓW:

Skaling - zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych (kamień nazębny) z użyciem urządzeń ultradźwiękowych, zwanych skalerami.

Piaskowanie - zabieg usuwania osadu i przebarwień na zębach powstałych od picia kawy, herbaty i palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe, tzw. piaskarki. Wyrzucają one cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem.

Polerowanie - mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek i gumek oraz profesjonalnych past polerskich.

 

LAKOWANIE BRUZD

Zabieg ten przeprowadza się u dzieci po wyrżnięciu się pierwszych zębów trzonowych stałych (tzw. "szóstek") w wieku 6-7 lat. Polega on na oczyszczeniu i wypełnieniu bruzd zęba, co uniemożliwia zaleganie w tych miejscach pokarmu i jednocześnie rozwoju bakterii próchnicotwórczych.

 

LAKIEROWANIE ZĘBÓW (FLUORYZACJA)

Proponujemy Pacjentom nałożenie preparatów fluoru na zęby. Pomimo wysokiego stężenia fluoru, są one bardzo bezpieczne. Szybko wiążą i dobrze przylegają do wszystkich powierzchni zęba, uwalniając niewielkie ilości fluoru w długim czasie. Zabieg ten należy wykonywać co sześć miesięcy.

Zabieg ten wskazany jest dla osób:

  • noszących aparaty ortodontyczne,
  • z obnażeniami szyjek zębów,
  • z suchością jamy ustnej
  • po radioterapii
  • u dzieci, gdyż występuje u nich wysokie ryzyko próchnicy,

 

LAPISOWANIE

Zabieg stosowany w zębach mlecznych, w ubytkach powstających na gładkich powierzchniach zębów. Polega on na nasyceniu zębów roztworem, który działa bakteriobójczo i powoduje utwardzanie rozmiękłych tkanek. Zęby stają się ciemne, ale nie bolą ! Zabieg ten jest bezbolesny, wykonywany trzy razy w odstępach tygodniowych i powtarzany po trzech miesiącach.

 

Komentowanie jest wyłączone.