PERIODONTOLOGIA
Dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Czasem określana jako parodontologia.
Schorzenia periodontologiczne są najczęściej chronicznymi stanami zapalnymi obejmującymi dziąsło i kość wyrostka i ozębną. Periodontopatie powodują nie tylko zmiany w przyzębiu, ale także wpływają na przebieg chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Palenie, stres i czynniki genetyczne są elementami wpływającymi negatywnie na przebieg chorób przyzębia. Istnieją wzajemne zależności pomiędzy chorobami przyzębia, a chorobami ogólnoustrojowymi. Choroby przyzębia wpływają negatywnie na przebieg chorób ogólnoustrojowych i odwrotnie, choroby, takie jak cukrzyca czy białaczka komplikują przebieg periodontopatii.
Jeżeli płytka nazębna nie jest regularnie usuwana dzięki utrzymywaniu właściwej higieny i profesjonalnemu czyszczeniu (zobacz Profilaktyka), rezultatem może być stan zapalny dziąseł. Dziąsła stają się zaczerwienione, lekko obrzmiałe i łatwo krwawiące. Jest to wczesna faza choroby przyzębia - Gingivitis.